Při výběru vinylové podlahy vás možná překvapí otázka, zda si přejete vinyl lepený nebo v clicku. Při pohledu na zem budou obě podlahy vypadat totožně, ale rozdíl je nejen v pokládce, ale také jejich výhodách a nevýhodách. Zatímco lepený vinyl, jak již sám název napovídá, se lepí, vinyl click se pokládá formou zacvaknutí jednotlivých dílků pomocí speciálních zámků.

Vinylové podlahy všeobecně perfektně zvládají vlhkost, jsou vhodné i do kuchyně nebo koupelny. Své využití najdou především v domácnostech s alergiky, jako bonus jsou na údržbu velice snadnou variantou podlahy. Předností vinylu je také nepřeberné množství kamenných, dřevěných nebo korkových dekorů.

Lepený vinyl

Lepený vinyl je při pokládce hodně závislý na precizní vyrovnání podkladu. Lepit se musí přímo na podklad (nejčastěji beton) a těsně vedle sebe, aby nevznikly mezery. Koupit je možné lepený vinyl buď v dílcích nebo roli. Pokládka je pracnější, nejvíce času zabere kompletní vyrovnání podkladu, poté také samotné lepení. Časově tak pokládka zabere více času, finančně je dostupnější více než varianta v clicku.

Lepený vinyl je náročnější na opravu, není tak možné podlahu odlepit a použít do jiné místnosti, odtržením se poškodí. Tloušťka lepeného vinylu je menší, vhodnější na podlahové vytápění, ale tlumí méně hluku.

+ levnější

+ menší tloušťka, ideální na podlahové vytápění

- propustí více hluku

- složitější na pokládku

Click vinyl

Vinyl click jinak také nazývaný zacvakávací nebo plovoucí vinyl. K variantě clicku je taktéž důležitý rovný povrch, není potřeba důkladnější vyrovnání povrchu. Pořizovací cena vinylu click je vyšší než u lepeného vinylu, naopak pokládka je velice snadná.

Ke clickové variantě se mohou využít speciální podložky, které se vkládají pod vinyl, tlumí vyšší množství hluku a vyrovnávají nedokonalosti podkladu. Výměna dílků je snadná, stačí vycvaknout a přiložit nový. Jestliže chcete vyměnit podlahu a vinyl použít do jiné místnosti, stačí opatrně vycvaknout zámky. I tato podlaha je vhodná pro podlahové vytápění, i když je tloušťkou vyšší.

+ snadná pokládka

+ tlumí více hluku

- vyšší pořizovací cena